Najsłynniejsze dzieła sztuki, najbardziej znane zabytki, przepiękne zabytkowe rzeźby- wszystkie te przedmioty narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Najwyższą wartość przedstawiają jednak tylko wtedy gdy zachowane są w formie autentyku. Renowacja i konserwacja zabytków pozwala zachować ich oryginalny wygląd.

Kto może przeprowadzić renowację zabytku

Renowacja zabytków jest zdecydowanie większym wyzwaniem niż budowa budynków od podstaw. W celu jak najlepszego przeprowadzenia renowacji konieczna jest analiza wszelkich informacji na temat zabytkowego budynku. Renowację może więc przeprowadzić wyłącznie wykwalifikowana w tym zakresie osoba. Należy zapoznać się z archiwami, metodologią wykonywania poszczególnych prac. W ten sposób określa się sposób za pomocą, którego dzieło sztuki odzyskuje swoją pierwotną formę.

Renowacją zabytków może więc zajmować się wyłącznie ta osoba, która posiada ugruntowaną wiedzę na temat historii sztuki. Istotne okazują się również informacje odnoszącego się do tego w jaki sposób dzieło sztuki zostało wykonane. Na przestrzeni ostatnich wieków stosowano różne metody budowlane czy malarskie. Sięgano po odmienne materiały.

Odpowiednie kwalifikacje konserwatora zabytków

Trzeba również jasno i wyraźnie powiedzieć, że restauracja zabytków wymaga również niemałych umiejętności. Osoba specjalizująca się w renowacji zabytków powinna mieć uzdolnienia plastyczne. Najlepiej gdy może pochwalić się dyplomem wyższym ASP. Taka osoba może również ukończyć historię sztuki.

W przypadku renowacji dzieł sztuki takich jak obrazów praca konserwatorska najczęściej polega na usunięciu warstw, które zamalowały pierwotną tkankę malarską. Najczęściej renowacja kojarzy się z konserwacją budynków. Autentyczny wygląd przywraca się również rzeźbom. Sprawa wygląda jednak o wiele bardziej skomplikowanie.

Renowacja zabytków przywraca ich autentyczny wygląd

Przy renowacji zabytków najważniejsze jest więc to by przywrócić im oryginalny kształt. Wykonuje się to poprzez stosowanie technik praktykowanych w okresie gdy dany zabytek powstawał. We współczesnej renowacji zabytków nie bez znaczenia ma również nowoczesna technologia. Mnóstwo dzieł za pomocą nowoczesnych narzędzi konserwatorskich zostało uratowanych.

Konserwacja i renowacja zabytków jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym. Osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie jest bardzo trudne. Wymaga sporych nakładów finansowych.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ