Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm, jak każdy nałóg nie pojawia się znienacka. Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo, czasami latami. Zwykle nadchodzi niepostrzeżenie – chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że przekroczył granicę między piciem dla przyjemności a piciem z konieczności. W jaki sposób rozpoznać chorobę alkoholową? Oto 8 objawów uzależniania od alkoholu.

1. Objawy uzależnienia od alkoholu – Głód alkoholowy

Zespół uzależnienia od alkoholu to przede wszystkim głód alkoholowy – jeden z najbardziej typowych symptomów tej choroby. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z silną potrzebą picia, która może pojawiać się w różnych miejscach i sytuacjach, a zwłaszcza w okolicznościach, które w jakiś sposób kojarzą się z alkoholem. Im silniejsze uzależnienie, tym większa jest potrzeba spożywania alkoholu. Towarzyszą jej natrętne myślenie o alkoholu, niepokój i rozdrażnienie. To właśnie głód alkoholowy najbardziej utrudnia wyjście z alkoholizmu – przezwyciężenie go jest ogromnym krokiem ku zerwaniu z nałogiem.

2. Objawy uzależnienia od alkoholu – Problemy z kontrolowaniem ilości spożywanego alkoholu

Drugim typowym objawem choroby alkoholowej jest utrata zdolności kontrolowania ilości wypijanego alkoholu. Zdrowy człowiek, spożywający alkohol sporadycznie, podczas spotkań towarzyskich dobrze wie, ile może wypić i kiedy powinien przerwać. Osoba uzależniona od alkoholu już tego nie potrafi – po wypiciu pierwszych kieliszków, przestaje panować nad sytuacją.

3. Objawy uzależnienia od alkoholu – Zespół odstawienia

Typowy dla uzależnienia od alkoholu jest również zespół odstawienia, czyli objawy pojawiające się po zaprzestaniu picia. Organizm tak przyzwyczaja się do regularnego przyjmowania alkoholu, że staje się on wręcz niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania – gdy zatem alkoholu zaczyna brakować, funkcjonowanie organizmu ulega zaburzeniu. W pierwszym stadium zespołu abstynenckiego u osoby cierpiącej na alkoholizm dominują objawy ze strony układu wegetatywnego, jak bóle mięśni, nudności, biegunki, zawroty głowy czy kołatanie serca. Później pojawiają się problemy natury psychicznej: zaburzenia snu, drażliwość, zmienne nastroje, stany lękowe i depresja.

4. Objawy uzależnienia od alkoholu – Leczenie kaca kolejnymi porcjami alkoholu

Kolejnym symptomem nałogu to łagodzenie objawów wcześniejszego picia kolejnymi porcjami alkoholu, czyli zwyczajowe leczenie kaca za pomocą tzw. „klina”. Dostarczenie organizmowi pewnej dawki alkoholu faktycznie może łagodzić zespól odstawienia pojawiający się po intensywnym piciu, ale zbyt częste stosowanie tej „terapii” powinno wzbudzać niepokój. Osoba cierpiąca na uzależnienie od alkoholu nierzadko jest przekonana, iż jest to najlepszy sposób na kaca, co oczywiście nie jest prawdą, lub stara się usprawiedliwiać w ten sposób potrzebę ponownego spożycia alkoholu.

5. Objawy uzależnienia od alkoholu – Ograniczenie okoliczności spożywania alkoholu

Osoba cierpiąca na alkoholizm nałogowy wypracowuje sobie pewne schematy spożywania alkoholu, swoiste rytuały. Składają się na nie określone sposoby picia, picie w konkretnych sytuacjach czy z konkretnymi osobami. Charakterystycznym staje się wywczas ograniczanie tychże rytuałów do niewielkiej liczby, nierzadko tylko do jednego.

6. Objawy uzależnienia od alkoholu – Zastępowanie innych przyjemności piciem alkoholu

Znaczącym symptomem alkoholizmu jest również stopniowe ograniczanie życiowych przyjemności do jednej – picia. Dotychczasowe zainteresowani, uprawiane hobby przestają się liczyć. Na drugi plan schodzą również rodzica i znajomi. Dużo energii i miejsca zabierają myśli o alkoholu oraz poszukiwania okazji i sposobności do picia.

7. Objawy uzależnienia od alkoholu – Zmieniona tolerancja alkoholu

Przy długotrwałym i regularnym przyjmowaniu dużej ilości alkoholu, organizm zaczyna się do niego przyzwyczajać, zbiegiem czasu potrzeba więc coraz większych dawek, by wywołać stan upojenia. Tempo wzrostu tolerancji zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka oraz od ilości wypijanego alkoholu. Wysoka tolerancja może utrzymywać się przez wiele lat, potem następuje stopniowe jej obniżanie – osoba uzależniona od alkoholu coraz szybciej się upija.

8. Objawy uzależnienia od alkoholu – Spożywanie alkoholu, mimo świadomości jego negatywnego działa

Osoba cierpiąca na uzależnienie alkoholowe nie przestaje pić, chociaż ma świadomość, że jego problemy zdrowotne są ściśle powiązane z nałogiem. Nie potrafi zaprzestać spożywania alkoholu, nawet wówczas, gdy grozi to poważną utratą zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ