fit sylwetka

Nie ma co ukrywać – większości z nas zależy na dobrym wyglądzie i nienagannej sylwetce. Kiedyś troska o figurę była domeną kobiet, współcześnie jednak zarówno kobiety jak i mężczyźni chcą wyglądać atrakcyjnie. Nadprogramowe kilogramy są bowiem synonimem niezdrowego życia, a też biorąc pod uwagę badania psychologów, mogą wpływać na naszą ocenę wśród innych. Osoby otyłe są dużo częściej niż osoby szczupłe postrzegane jako niezorganizowane, mało ambitne i leniwe. Oczywiście powinniśmy się wyzbywać takiego szufladkowania, bo czasem większa waga jest skutkiem np. poważnych chorób. Niemniej jednak nie oznacza to, że każdy nadprogramowy kilogram mamy tłumaczyć złymi genami lub brakiem zdrowia. W przeważającej większości przypadków to jednak my mamy ogromny wpływ na naszą wagę i sylwetkę. Czasem wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków, aby znów poczuć się lepiej we własnym ciele. Spróbujcie wykorzystać np. te wymienione poniżej, a zobaczycie, że odpowiednia waga (nie piszę tu bowiem o jakimś radykalnym odchudzaniu) jest w zasięgu każdego z nas.

Regularne posiłki

To oczywiście nic odkrywczego, ale prawda jest taka, że jedzenie o stałych porach jest jednym z podstawowych kluczy do pięknej sylwetki. Oczywiście porcje, które spożywamy powinny być racjonalne, bo na nic się zda jedzenie 5 razy o stałych porach wielkiego posiłku zawierającego ogrom kalorii. Powinniśmy raczej przestawić się na to, że jemy 5 razy dziennie, z czego dwa posiłki są większe tj. śniadanie i obiad, a reszta to zdrowe przekąski, ale jedzone w określonych godzinach. Na początku może być trudno się przestawić, jeśli wcześniej zupełnie nie zważaliśmy na godziny jedzenia. Po jakimś czasie organizm się jednak przyzwyczai i sam będzie nam przypominał, że jest pora przekąski. Ta systematyczność ma ogromne znaczenie dla naszego metabolizmu, bo organizm wie, kiedy dostanie kolejną porcję energii, a tym samym nie magazynuje na zapas zjedzonego pokarmu. Regularność jest też pierwszym krokiem do nauczenia się dyscypliny w kontekście dbania o sylwetkę, co może później się przydać, gdy np. będziemy chcieli zacząć uprawiać jakiś sport.

Jedz słodkie

To nieprawda, że odmawianie sobie wszystkiego słodkiego sprawi, że będziemy mieć piękną sylwetkę. Oczywiście jeśli ktoś nie lubi słodyczy albo z powodu choroby nie może ich jeść, wówczas nie powinien ich jeść, bo cukier jest uzależniający i niezdrowy. Jeśli jednak jesteś łasuchem, to nie zakazuj sobie całkowicie tej przyjemności. Od takich zakazów jest bowiem prosta droga do frustracji, która może skończyć się napadowymi skokami na półkę z ulubionymi słodyczami i ich szybkim, niepohamowanym skonsumowaniu. Takie skoki na słodycze są dużo gorsze niż np. ustalenie, że raz dziennie zjem coś słodkiego. Najlepiej w takim przypadku jest założyć, że jednym z pięciu posiłków, a dokładniej z trzech przekąsek zjadanych o stałej porze będzie czekoladowy baton, kilka kostek czekolady itp. Jeśli będziemy to robić regularnie, to naprawdę te 200 kalorii nam nie zaszkodzi, a my sami będziemy się czuć dużo lepiej wiedząc, że np. o 11 jest pora na zjedzenie ulubionej i niezakazanej słodkiej przekąski.

Każda aktywność przybliża nas do sukcesu

Jeśli nie jesteśmy pasjonatami sportu, zazwyczaj ciężko jest nam zmusić się do rozpoczęcia aktywnego trybu życia i np. zaczęcia ćwiczyć na siłowni. Oczywiście idealnie jest jeśli jednak postaramy się ćwiczyć ok. godziny trzy razy w tygodniu (choćby w domu), niemniej jednak możemy wprowadzić też małe aktywne triki w naszej codzienności. Można tu wspomnieć choćby o rezygnowaniu z windy, czy robieniu spacerów na krótkich dystansach tzn. takich na których możemy zrezygnować z samochodu czy tramwaju. Ale są też inne mniej popularne sposoby na wprowadzanie aktywności do naszego życia. Spróbujmy np. min. 2 razy przejść się do koleżanki lub kolegi z pracy w celu załatwienia jakiejś sprawy, zamiast korzystać z telefonu. W tramwaju postarajmy się nie siadać. Czekając na tramwaj na przystanku, chodźmy a nie stójmy w miejscu. Umyjmy częściej podłogę ręcznie (na kolanach) zamiast korzystać z mopa. Oglądając telewizor starajmy się wykonywać jakieś ruchy np. rękami a nie siedźmy kilka godzin nieruchomo pod kocem.

modny-styl.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ