Zamrażanie żywności

Latem słońce obdarowało nas sezonowymi pysznościami, lecz zbliżająca się wielkimi krokami zima odbierze je. Czy musimy rozstawać się z naszymi ulubionymi owocami i warzywami na kilka długich miesięcy? Być może warto pomyśleć o zrobieniu zapasów?

Zapasy na zimę – mrożonki

Okres przed nastaniem zimy warto wykorzystać na przygotowanie pysznych, domowych mrożonek, które w zimnych miesiącach mogą okazać się najwspanialszą nagrodą za wysiłek ich sprządzenia. Pamiętamy nasze babcie i mamy, które pieczołowicie przygotowywały sezonowe owoce i warzywa, szykowały soki, konfitury czy marynowały grzyby i paprykę. Utrwalenie żywności ma na celu niedopuszczenie do rozpadu witamin, rozwoju niepożądanych drobnoustrojów oraz zachowanie właściwości pokarmu bez szkodliwego wpływu na zdrowie osób go spożywających. Przechowywanie żywności może przebiegać na różne sposoby, jednak jednym z najskuteczniejszych i najbardziej zdrowych uważa się mrożonki. Mrożona żywność przez długi czas zachowuje smak, aromat, a nawet wartości odżywcze. Wymrażając wodę stanowiącą środowisko dla drobnoustrojów (również drożdży i pleśni), jesteśmy w stanie zapobiec ich rozwojowi.

Jak długa może być przydatność mrożonek?

Mrożonki są przechowywane zazwyczaj w 18 stopniach Celsjusza, jednak ich zdatność do użytku może być różna nie tylko przez zastosowaną temperaturę mrożenia, ale również stan produktów, które postanowiliśmy użyć do przechowywania. W związku z tym najmniej trwałe okazują się być papryka, chleb, ryby i pozostała żywność pochodzenia morskiego. Okres zdatności mrożonki to w tym przypadku 6 do 9 miesięcy. Dłużej utrzymują swoją użyteczność mrożonki z cebuli, mięsa wieprzowego i kalafiora. Okres ten wynosi 9 miesięcy do nawet roku. Tymczasem najwyższą trwałość, bo 11 do aż 15 miesięcy, posiadają owoce, niektóre warzywa (np. marchew, ziemniaki, fasola, zielony groszek), frytki, masło, drób.

Czego wystrzegać się przy mrożeniu?

Podstawową zasadą jest pozostawienie zamrożonej żywności w stałej temperaturze. Nie wolno nam narażać mrożonek na wahania temperatury powodowane np. przez pozostawienie drzwiczek zamrażarki otwartymi przez dłuższy czas. Jeśli na powierzchni żywności są zauważalne jasne i ciemne plamki to znak, że była nieodpowiednio przechowywana.

Zasady mrożenia żywności

Chcąc właściwie przygotować ulubione owoce i warzywa, należy jest poddać dokładnemu myciu, a następnie osuszyć. Warto usunąć pestki, gałązki, szypułki oraz łyka, a nawet skórki (marchew, buraki). Dobrym rozwiązaniem jest lekkie zamrożenie pojedynczych owoców czy warzyw, a dopiero późniejsze wrzucenie ich do jednego pojemnika. Zapobiegnie to zmianie kształtu czy konsystencji żywności. Jeśli zależy nam na przedłużeniu trwałości i poprawie smaku mrożonek, należy przeprowadzić banszowanie.

Jak blanszować?

Zabieg blanszowania przeprowadza się poprzez zanurzenie warzyw na pół minuty lub kilka minut we wrzątku (tj. wodzie o temperaturze około 100°C). Innym wyjściem jest wykorzystanie do tego pary, co może przyczynić się do zachowania większej liczby witamin. Zaraz po tej czynności należy pamiętać o przelaniu warzyw zimną wodą. Zadaniem blanszowania jest usunięcie enzymów powodujących m. in. utratę koloru oraz jędrności warzywa, a także zmiękczenie i uwolnienie pokarmu od posmaku surowizny.
Długiego blanszowania (5-7 minut) wymagają buraki oraz kukurydza. Przez 3 minuty powinniśmy zanurzać we wrzątku kalafiora, kalarepę, brukselkę i marchewkę. Natomiast 2 minuty w zupełności wystarczą fasolce szparagowej, papryce, szpinakowi i brokułom. Cukinia, koper, pietruszka, liście selera oraz zioła nie wymają przed mrożeniem wykonania blanszowania.

Słoiki pod przetwory

Zasadniczą kwestią przy wyborze słoików, których planujemy użyć do zrobienia przetworów, jest sprawdzenia, czy nie są one uszkodzone, nadtłuczone lub brakuje im szczelnych zakrętek. Dodatkowo przed wlaniem sosów, konfitur i innych przetworów, należy starannie umyć słoiki i zakrętki, a następnie wyparzyć je, np. wkładając do rozgrzanego w około 110°C piekarnika.

Wczesna jesień to najlepsza pora na zrobienie z owoców i warzyw, które dało nam lato, zdrowych zapasów na zimę. Ich zapach i smak w środku okresu zimowego potrafi wynagrodzić trud obierania, blanszowania i suszenia żywności przez zamrożeniem.

fabrykatrzciny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ